Floating Link
ДипломПедагога
Международный информационно - образовательный центр развития

Возникают вопросы? Пишите!
info@diplom-pedagogu.ru



СМИ: ЭЛ № ФС 77 - 87227
Лицензия: Выписка

Вас ждут награды:

Правила публикации

Как опубликовать статью

Подать заявку

Автор публикации: Летова Наталья Владимировна

Столица страны изучаемого языка

скачать документ

Вернуться назад

Конспект урока английского языка в 6 классе по теме: «Столица страны изучаемого языка».Учитель: Летова Н.В., учитель английского языка МБОУ гимназии №30 г. УльяновскаКласс: 6 класс (5 год обучения).Тип урока: урок обобщения и систематизации знаний.Цель урока: обобщение знаний учащихся по теме.Образовательная задача: практика учащихся в говорении,чтении и аудировании по теме урока.Воспитательная задача: повышение интереса учащихся к изучению английского языка с использованием учебной ситуации на образно-эмоциональной основе (мультимедийная презентация), а также формирование у учащихся уважения и интереса к стране изучаемого языка, её культурным ценностям.Развивающая задача: развитие зрительной и слуховой памяти, логического мышления, коммуникативных умений.Оснащение урока: карта Великобритании, мультимедийная презентация о Лондоне, фотографии основных достопримечательностей Лондона, аудиозапись диалога, викторина.Ход урокаОрганизационный момент. Teacher: Good morning, my dear students! I’m glad to see you!Students: Good morning, teacher! We’re glad to see you too!Teacher: Sit down, please!Введение в урок. Определение темы урока. Использование учебной ситуации с образно-эмоциональной основой как средства развития познавательной мотивации школьников.Teacher: Let’s begin our lesson. First of all, I’d like to say that we are going to have an unusual lesson today. I’m sure that all people like to travel. What about you? Do you like to travel? We learn the English language and it's very interesting for us to visit any of English-speaking countries. But it's not always possible. So I offer you to have an imaginary trip to one of the cities of Great Britain today. I want you to guess what city we are going to visit today.Now let’s think about the theme of the lesson. Look at the screen, please!Приложение 1:(London multimediapresentation)(Во время показа презентации, выполненной в PowerPoint, музыкальным фоном служит песня Битлз “Let It Be”)Teacher: So, what are your ideas? Tell me, please, what are we going to speak about? Students: We are going to speak about London!Teacher: Yes! You are absolutely right! And the theme of our lesson is: London and its places of interest.Teacher:Maybe someone wants to say some words about London? Just a few sentences, please. (The possible answers of the students)S1: London is the capital of Great Britain. It is its political, economic and cultural centre. London is situated on the river Thames.S2: London was founded more than two thousand years ago. Now its population is more than 8 million people. That’s why London is the largest city in Europe and one of the biggest cities in the world.S3: I can say that there are four parts in London. They are the City, Westminster, the East End and the West End. The City is the heart of London and its oldest part. Westminster is the political centre of London. The West End is the richest part of London. The East End is that part of London where working people live. Речевая зарядка по теме: "What do we know about Great Britain?"Teacher: Before visiting any foreign country we should read books about it or look for some interesting information. We have read and learnt a lot about Great Britain. So let's see what we know about this country and its capital.S1, will ask you some questions? Be attentive and try to answer the following questions.Student 1:What is the official name of the country?How do we call the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland in everyday speech?Where is the country situated? Show it on the map, please.What is the largest island?What oceans wash the country?Teacher: Thank you very much. S2, will you ask your questions?Student 2:What is the official language of the country?How many countries does the UK consist of? Show them on the map.Do you know the capitals of these countries? Show them on the map.What is the capital of Great Britain?How many people live and work there?Teacher: Well done! So we've remembered some interesting facts about Great Britain. Thanks a lot.Актуализация знаний истории Лондона и его достопримечательностей.  Приложение 2Teacher: Of course, we understand that London is one of the most wonderful and attractive cities in the world. It offers a great variety of places of interest. It is like a dream for those who are interested in English history, culture, traditions and customs. Any of us would like to visit it someday. Imagine that you are in London. And I want to ask you: “Why do you like London?”. I think you like it! “What places of interest would you like to visit?”. You may answer my question like this: “If I were in London, I would visit … because…” or “I’d like to visit …because…”. These photos can help you! Come to the blackboard, choose any of them and tell us some words to explain your choice.London EyeThe Tower of LondonLONDONThe Houses of ParliamentBuckingham PalaceTrafalgar Square(На доске висят фотографии с изображением некоторых из достопримечательностей Лондона. Ученики подходят к доске, выбирают любую и говорят несколько слов о ней)Зарядка.Teacher: I see you’re tired a bit. I think it’s time to have a rest. Let’s do some exercise. S3, will you do it? Come here, please.Up and down, up and downWhich is the way to London town?Where? Where?Up in the airClose your eyesAnd you are there!Аудирование.Teacher: Now let's pass on to the next task. You will hear a dialogue. Each of you has the text of this dialogue and as you see some words are missed. You have to complete the dialogue. Take your pencils. You may make your notes on these sheets of paper.Get ready! Listen to the dialogue, please!Приложение3(Прослушивание диалога)You have one minute to do the task. Then we’ll check it all together. --------------------------Ok! Are you ready? Let’s check! Who can name the missed word in the first blank? -----------in the second blank? (etc)Quiz about London.Teacher: Now, the last task for you!I have prepared some questions to see how well you know the history of London and its places of interest. You will have three answers to the question or to the statement. Choose and read the correct answer! Is my task clear for you? Let’s start!Приложение4(Викторина)Now I see that you know practically everything about London and its main places of interest.Завершение урока.Teacher: Thanks a lot. Our imaginary trip to London is coming to the end. I hope you like it. What have we done at the lesson today? (Ответы учащихся с использованием the Present Perfect Tense)I hope that you'll be able to visit London in your nearest future. Your marks for today are.......I’m quite satisfied with your work today. ……., thank you for your very active work today!……., unfortunately you have done some mistakes today!……., I hope you won’t be so shy next time! Your home-task is to write a letter to your friend and tell him or her about your trip to London. Thank you very much. The lesson is over. You may be free. Goodbye. See you soon!

Если у Вас возникли вопросы, Вы можете найти ответы в разделе Вопрос-ответ. Если же Вы, к сожалению, не нашли ответ , то можете свзаться с нами, отправив нам письмо на электронную почту info@diplom-pedagogu.ru

Материалы, опубликованные участниками конкурсов, на нашем ресурсе, предоставляются только с целью ознакомления. Авторское право представленных работ, принадлежат их авторам. И поэтому использовать опубликованные работы, можно только после получения одобрения со стороны редакции сайта! Точка зрения Администрации сайта, может разниться с взглядами пользователей, относительно опубликованных ими трудов.


Пользователи, опубликовавшие конкурсные материалы, несут полную ответственность за их содержание. Администрация нашего сайта, готова оказать всяческую помощь в решении проблемных вопросов, относящихся к функционированию и наполнению данного ресурса. В случае обнаружения вами в процессе изучения сайта, незаконно используемого контента, просьба незамедлительно уведомить о данном нарушении администрацию, путем заполнения специальной формы.

X